marca 19, 2020

Zachowaj spokój


Nie ma co ukrywać, obecnie jesteśmy wszyscy w trudnej sytuacji. Aby więc nie zwariować od natłoku ponurych informacji, szerzącej się paniki powinniśmy w tym szczególnym okresie zadbać o siebie i bliskich.
Zdaję sobie sprawę, że dla wielu z Was może być to trudne. Ciężko dbać o siebie, jeśli człowiek się boi, nie jest pewien przyszłości. Ciężko dbać o bliskich, jeśli do tej pory miało się z nimi mniej intensywny kontakt (wiadomo praca, przeróżne obowiązki itp.), a teraz jakby nie było, sytuacja zmusza nas do pozostania w domu i dzielenia przestrzeni z rodziną.

Jednak jak to mówią: jedynie spokój może nas uratować. I tego zdania trzeba się trzymać.

Liczba zakażeń będzie rosła (póki co), więc siedzenie w domu z pewnością się przedłuży.
Twoim i moim zadaniem jest spożytkowanie tego czasu najlepiej jak potrafimy. I nie mam tu na myśli panikowania, robienia ogromnych zapasów, szerzenia strachu.
Epidemia wymusiła na nas zmiany. Nagle okazało się, że brak turystów oznacza mniejsze zanieczyszczenia – np. kanały w Wenecji. Można pracować zdalnie. Można załatwić przez internet wiele spraw urzędowych. Można ogarnąć receptę przez telefon! Można nie biegać do sklepu codziennie po jedną rzecz. Można mniej korzystać z samochodów. Można uczyć się zdalnie. Można więcej czasu spędzić z rodziną i okazać im swoją miłość. Można iść pieszo, zamiast wsiadać do zatłoczonego autobusu itp.

Dla części z nas nakaz pozostania w domu jest szansą na zmianę swojego dotychczasowego życia. Ktoś może będzie musiał nauczyć się zarabiania poprzez internet, poszukać możliwości pracy zdalnej. Może odkryje w sobie nowe talenty i umiejętności?
Ktoś może zauważy, że rodzina jest ważna i potrzebna.
Do kogoś może dotrzeć, że dla zdrowia lepiej jest przejść się pieszo, niż tłoczyć w autobusie.
Ile ludzi, tyle możliwości.

Teraz właśnie jest ten czas, w którym należy nauczyć się elastyczności, poszukać dla siebie nowej drogi, jeśli stara okazała się ślepym zaułkiem. Nauczyć się czegoś pożytecznego, odkryć w sobie miłość, współczucie czy bycie dobrym dla innych.
Po pierwsze więc – zachowajmy spokój, po drugie – zadbajmy o siebie i bliskich.
Dołącz

Copyright © 2016 Twoja Ostoja , Blogger