lutego 10, 2019

ASMR - co to jest, po co to komu?


ASMR, relaks, mózg


Zapewne pamiętasz miłe mrowienie na karku czy głowie, kiedy słyszałaś jak ktoś chrupał chipsy, czy szeleścił stronami gazety.
Czując jakiś zapach, czułaś jednocześnie jak po Twoim kręgosłupie przebiega przyjemny dreszcz.
A może oglądałaś film, na którym fryzjer czesał włosy, a ty miałaś wrażenie, że dotyka Twoich i czułaś, że zaraz się „rozpłyniesz”.
Pamiętasz, gdy przypadkowo ktoś dotknął Twojego ramienia, a Ty w środku aż zadrżałaś i ogarnęło cię błogie rozleniwienie?

Być może zastanawiałaś się czy wszystko z Tobą w porządku, skoro w tak „dziwny” sposób reagujesz na pewne dźwięki, widoki, zapachy czy dotyk. Może w głębi ducha pomyślałaś sobie: kurczę, chyba jestem zboczona, skoro coś takiego na mnie działa i wywołuje bardzo przyjemne dreszcze. Przyznam się, że ja pierwszy raz zetknęłam się z tym jako nastolatka i wtedy byłam przerażona swoimi odczuciami. Nie miałam bladego pojęcia dlaczego tak reaguję, co ze mną jest nie tak. Na szczęście kilka lat później wiele się wyjaśniło :)

Dlatego spieszę Cię zapewnić, że wszystko z Tobą w porządku i nie jesteś ani odrobinę zboczona :)

To, co odczuwałaś, to zjawisko ASMR. Wywołać je mogą wizualne, dotykowe, słuchowe bądź zapachowe bodźce zewnętrzne. Popularnymi wyzwalaczami są: szeptanie, szelest, stukanie, skrobanie, szuranie, cichy i łagodny ton głosu, ciche czytanie, jedzenie, chrupanie i znacznie więcej! Dlatego jest tego sporo, ponieważ każdy z nas jest inny i na każdego działa coś innego.

Zjawisko to zostało już przebadane naukowo. Na podstawie badań stwierdzono, że wiąże się ono z aktywnością mózgu, która wpływa dobroczynnie na Twoje zdrowie.
Świetna sprawa, prawda? Nie dosyć, że przyjemna, to jeszcze poprawia zdrowie!

Mówiąc o ASMR często używa się określenia: „orgazm mózgu”. W rzeczywistości jednak nie ma to nic wspólnego z erotyką. Prędzej już ze stresem, napięciem, które odczuwasz na co dzień. Ponieważ ASMR zamyka obszary mózgu odpowiedzialne za stres i napięcie, ułatwia relaksowanie się, poprawia nastrój, wiele osób zwykło korzystać z niego przed snem.
Zamiast więc korzystać z niezdrowych używek, by się zrelaksować i szybciej zasnąć, pozwól swojemu mózgowi i sobie na przyjemne odprężenie, rozluźnienie, poprzez ASMR.

W internecie znajdziesz mnóstwo darmowych nagrań (możesz też skorzystać z tych, które znajdziesz w dziale: Nagrania), z pewnością wybierzesz spośród nich coś dla siebie.

Pozdrawiam serdecznie
Ewa „Thori” Urbańska

Dołącz

Copyright © 2016 Twoja Ostoja , Blogger