sierpnia 15, 2021

Jesteś jak radar

Czasami możesz mieć wrażenie, że w twoim środku jest kilka osób podobnych fizycznie do ciebie, ale każda z nich myśli inaczej, zachowuje się inaczej, reaguje inaczej. Może ci się wydawać, że ty to nie ty.

Kiedy zaczynasz pracować ze samoświadomością, nagle dostrzegasz, że ty, dajmy na to Kasia, to nie tylko ta jedna Kasia, którą znasz, na której twarz patrzysz codziennie w lustrze.
Możesz mieć nieprzyjemne odczucie, że jest was kilka.
Kiedy poczułam to po raz pierwszy, byłam przerażona! Spanikowałam, że zwariowałam, że coś ze mną jest nie tak, że przecież nie można odczuwać tego w taki sposób! Zadawałam sobie pytania typu: może mam rozdwojenie jaźni? Może mój mózg oszalał? Może to ja oszalałam?

Dopiero potem zrozumiałam, że to, kim w danej chwili jesteś, jak reagujesz, jak myślisz, jak postrzegasz świat, zależy od wielu rzeczy.
W życiu wchodzimy w różne role – matki, kochanki, żony, przyjaciółki, pracownika, koleżanki itp. Bywa, że potrafimy być nieprzyjemne, sarkastyczne, a kiedy coś grozi naszym bliskim, nawet agresywne. Często wtedy zastanawiamy się: jak to? To ja potrafię taka być?

Z jednej strony potrafię być miła dla współpracowników, z drugiej potrafię w nieprzyjemny sposób zareagować, kiedy ktoś krzywdzi moich bliskich, z trzeciej potrafię dostosować się do dyscypliny w pracy, z czwartej potrafię nie kiwnąć palcem przez cały dzień.

Dodajmy do tego nasze kobiece zmiany cyklu miesięcznego, szalejące czasami hormony, lepsze i gorsze dni i voila!
Coś, co jednego dnia zupełnie nas nie rusza, jest nam obojętne, następnego dnia budzi naszą złość.

Dzieje się tak dlatego, że każdy z nas jest jak radar, który wyłapuje energię z otoczenia, dostraja się do niej, ulega mniejszym bądź większym wpływom otoczenia, środowiska, bliskich. Do tego każdy z nas nosi swoje własne przekonania, blokady na temat świata, otaczających nas ludzi, pracy, pieniędzy, miłości itp.
Każdy z nas ma za sobą trudne doświadczenia, urazy, które nie zaleczone zmieniają nasze postrzeganie.

Dlatego w różnych sytuacjach, reagujesz inaczej, myślisz inaczej, zachowujesz się inaczej, co może sprawiać wrażenie, że nie czujesz się sobą i możesz doświadczać nieprzyjemnego odczucia rozszczepienia swojej osoby.

Nie da się być cały czas tą samą osobą. Czując, żyjąc, doświadczając zmian, rozwijając się, funkcjonując w różnych środowiskach, przebywając w różnym otoczeniu, jest fizycznie niemożliwe, aby być wciąż takim samym człowiekiem.

W każdym z nas jest jasność i ciemność. Światło i mrok. Zupełnie tak samo jak dzień i noc. One nawzajem uzupełniają się, harmonizują ze sobą, a oprócz tego możesz doświadczyć różowej jutrzenki, lśniącego czerwienią zachodu czy szarości świtu.

I tak samo jak doba może być różnorodna i pięknie zharmonizowana, jak może mienić się kolorami dnia i nocy, tak samo ty możesz pozwalać sobie na wejście w różne życiowe role, a w każdej z tych ról zachowywać się nieco inaczej.

Wszystko zależy od tego na ile poznasz siebie, na ile pozwolisz sobie czerpać z całości swojej osoby, tak by żyć lepiej, by czuć się lepiej, realizować i spełniać.
Dołącz

Copyright © 2016 Twoja Ostoja , Blogger