marca 05, 2018

Wasze dziecko jest człowiekiem


W wyniku ewolucji przeszliśmy szczęśliwie kolejne jej etapy, a efektem końcowym okazał się człowiek rozumny. Wiecie, że jesteśmy jedynym, współcześnie żyjącym gatunkiem z rodzaju Homo? Aby nie było niedomówień – Homo to rodzaj ssaków naczelnych z rodziny człowiekowatych.
Wydaje mi się, że nikt nie zatrzymał się na okresie ery dinozaurów, mamutów czy człowieka pierwotnego – ale tu mogę się mylić.
Dla bezpieczeństwa uznajmy więc, że większość z nas dotarła do etapu: człowiek rozumny.

Mam dla Was wspaniałą wiadomość! Wasze dziecko też dotarło! Jest człowiekiem, do tego rozumnym! Chociaż być może jest jeszcze małe, a jego rozumek nie jest w stanie pojąć wszystkiego. Nie czarujmy się – żyją na tym świecie ludzie, którzy dawno już wyrośli z dzieciństwa, a ich rozumy wciąż działają tak, jakby nigdy to nie nastąpiło.

Dziecko, ten mały człowiek, podobnie jak Wy czuje ból, radość, zimno, złość, ciepło czy gniew. Podobnie jak Wy tęskni, boi się, kocha, bywa zmęczone.
Tak samo jak Wy, pewne rzeczy lubi, pewnych nie znosi. Jedne osoby wydają mu się przyjazne, inne wrogie. Z jednymi chce utrzymywać kontakt, z drugimi nie chce.
I tak samo jak Wy – ma do tego prawo.

Podobnie jak i Wy, ma prawo rozwijać się, zdobywać wiedzę, popełniać błędy, uczyć się na tych błędach. Może mieć własne zdanie i wyrażać je. Może mieć potrzeby, własne poglądy, sympatie, antypatie.
Jeśli mu na to nie pozwolicie, będziecie ograniczać jego rozwój i prawa, to co wyrośnie z tego małego człowieka?

Zacznijcie traktować Wasze dziecko dokładnie tak samo, jak chcielibyście, żeby ktoś traktował Was. Liczcie się z jego zdaniem, rozmawiajcie, tłumaczcie, uczcie, chociaż być może uważacie, że przecież to tylko dziecko. Ma siedzieć cicho i koniec.
Prowadźcie je, wskazujcie, podpowiadajcie, kierujcie na właściwe tory.
To, na jakiego dorosłego człowieka wyrośnie Wasze dziecko, zależy tylko od Was. 

  

Pozdrawiam serdecznie
Ewa "Thori" Urbańska

Podziel się wpisem z przyjaciółmi :) 

Dołącz

Copyright © 2016 Twoja Ostoja , Blogger